Hongkong, Makaó, Tajvan
A Fehérvár Travel ezen körutazása a Távol-Kelet három, kínaiak lakta területét mutatja be. Hongkong és Makaó egy ideje Kínához tartozik, de mindkettő teljes körű autonómiát élvez, Tajvan pedig egy önálló, Dunántúl nagyságú sziget a Csendes-óceánban, több mint 100 km-re a kínai partoktól. Mindhárom terület az 1960-as évektől rendkívül gyors fejlődésen ment keresztül, Ázsia leggazdagabb vidékei közé tartoznak számtalan olyan nagyszerű turisztikai attrakcióval, melyeket az elmúlt évtizedekben hoztak létre. Mindezeket kiegészítik Makaón a portugál korból fennmaradt gyarmati emlékek, Hongkongban és Tajvanon pedig a gyönyörű természeti látnivalók. Nem véletlenül hívták úgy régen az európaiak Tajvan szigetét, hogy Ilha Formosa, azaz a szép sziget. Sokak szerint, ha valaki az igazi Kínát keresi, akkor azt elsősorban Tajvanon találja meg. Bizonyos hagyományok, népi vallások itt sokkal inkább fennmaradtak, mint a kommunista Kínában.
1. nap:
A kora délutáni órákban elutazás Budapestről egyszeri átszállással Hongkongba. A Turkish Airlines kedvezőtlenül rövid átszállási ideje miatt biztonságosabbnak ítéltük meg, ha a csoport egy korábbi járattal indul Budapestről. Így biztosan nem késik le a csatlakozó járatot, és a 8 órás átszállási idő alatt egy vacsorával egybekötött rövid látogatást is szervezünk a csoportnak Isztambul belvárosában.
2. nap: Hongkong
Érkezés a mesterséges szigetre épült szupermodern hongkongi repülőtérre a délutáni órákban (helyi idő szerint).
Transzfer a Hongkong szárazföldi részén található Kowloonba, ahol elfoglaljuk szállodai szobáinkat (3 éj). A szálloda a fő üzletutca, a Nathan Road mentén található.
3. nap: Hongkong
Hongkong 1997-ig brit gyarmat volt, azóta Kínához tartozik, de 2047-ig az államközi szerződések alapján független, demokratikus városállam. Ez a gyönyörű fekvésű terület egyfajta keveréke a brit gyarmati világnak és a kínai kultúrának, egyúttal Ázsia egyik legforgalmasabb üzleti központja.
Ezen a napon egy 7-8 órás autóbuszos és gyalogos városnézésen vesz részt a csoport, melynek során látunk a brit gyarmati korban épült történelmi épületeket is, mint például a Szent János-katedrális és az egykori Központi Rendőrkapitányság. A városnézés fénypontját a városállam fölé magasodó 552 méter magas Viktória-csúcs jelenti, ahova a „Peak Tram” elnevezésű siklóval jut fel a csoport. Fentről a panoráma tiszta időben egy életre szóló élményt jelent. Ami különösen magával ragadó a táj szépsége mellett, az a számtalan felhőkarcoló látványa. Hongkongban több mint 1300 db 100 méternél magasabb toronyház található, sehol máshol nincs ennyi a világon.
Délután fotószünetet tartunk a Viktória öböl partján, majd Hongkong egyik legszebb látnivalójával ismerkedünk: a Nan Lian kínai kert és a szomszédos Chi Lin kolostor együttese nagyszerű bepillantást nyújt a hagyományos kínai építészetbe.
Fakultatív program: esti panoráma hajókirándulás Hongkongban
Kétórás panoráma hajókirándulás Hongkongban, a szárazföld és Hongkong szigete közti tengeröbölben. A hajóról megcsodálható Hongkong nagyszerű építészete, a felhőkarcolók erdeje, a kivilágított város.
Erre az időszakra esik a „Fények szimfóniája” nevű fény- és lézershow. Hongkong felhőkarcolói minden este 10 percen keresztül egy egyedülálló fényjátékot „adnak” egy kellemes háttérzenére.
A fakultatív program ára: 34.900 Ft – büfévacsorával.
4. nap: Makaó
Egész napos kirándulás az egykori portugál gyarmatra, Makaóba, mely Hongkonghoz hasonlóan Kínához tartozik, de szintén különleges jogokkal bír. Itt 2049-ig tartható fenn a kapitalista, demokratikus államszervezet.
A két városállamot egy 55 km-es híd köti össze 2018 óta. Odafelé gyorshajóval megyünk (a menetidő kb. 1 óra), visszafelé pedig a hídon, mely a modern technika egyik csodája.
A megérkezés után autóbuszos és gyalogos városnézés következik (Szent Pál-templom romjai, Szent Domonkos-templom, Senado tér stb.). A portugál gyarmati korból fennmaradt óváros része az UNESCO világörökségnek. A városnézés végén felmegyünk gyorslifttel a 338 méter magas Makaó-toronyba, ahonnan fantasztikus panoráma nyílik a városállamra és a környező kínai területekre. Külön élményt jelent itt tanulmányozni a bungee jumping ugrókat (több mint 200 méteres mélységbe ugranak alá).
Makaó egy ideje a szerencsejátékok ázsiai fővárosa, kaszinóinak bevétele a 2000-es évek eleje óta meghaladja a Las Vegas-i kaszinók bevételét is. Délután lehetőség lesz a legnagyobb kaszinókomplexum, a „The Venetian Macao” megtekintésére, ahol a kaszinó mellett számos üzlet, étterem és kávézó található. A hatalmas épületegyüttes egyes részletei az olaszországi Velencére emlékeztetnek.
5. nap: Lantau szigete, Tajvan, Tajpej
Hongkong városállamhoz több mint 200 sziget tartozik, közülük a legnagyobb Lantau szigete, melyet híd köt össze a szárazfölddel. A nyüzsgő Hongkong városhoz képest Lantau a béke szigete, gyönyörű hegyvidéki tájak, szubtrópusi növényzet jellemzik. A kirándulás során kabinos felvonóval megyünk fel Ngong Ping faluba, a sziget turista központjába. Itt az éttermek, szuvenír boltok mellett sokféle szórakozási lehetőség és látnivaló található. A legjelentősebbek egyrészt a gyönyörű Po Lin buddhista kolostor, másrészt pedig egy hatalmas, 34 méter magas Buddha szobor, mely állítólag a világ második legnagyobb bronzból készült kültéri ülő Buddhája. A szobor mellől pazar kilátás nyílik Lantau szigetére.
Délután transzfer a repülőtérre, elutazás Hongkongból közvetlen repülőjárattal Tajvan fővárosába, Tajpejbe. Szállás Tajpejben (3 éj).
6. nap: Tajpej
Egész napos városnézés a szép fekvésű, hegyekkel körülhatárolt tajvani fővárosban. A délelőtt nagy részét a Nemzeti Palota Múzeumban töltjük, mely Ázsia egyik leggazdagabb múzeuma, itt őrzik az egykori kínai császárok felbecsülhetetlen értékű műkincs gyűjteményét. Kötelező látnivaló ez mindenkinek, aki érdeklődik a kelet-ázsiai művészetek iránt. Ezt követően a tajvani gazdasági csodát hirdető „Taipei 101” nevű felhőkarcolóhoz utazunk, mely a 2000-es évek elején a világ legmagasabb toronyháza volt. Különleges, bambusznádhoz hasonló alakja jól látszik a város szinte minden részéből. A bambusz Tajvan egyik legjellemzőbb növénye, a kínai világban a hosszú élet jelképe. Az 508 méter magas épület 382 méter magasan lévő kilátóteraszáról lélegzetelállító panoráma nyílik az egész városra, a környező hegyekre, de tiszta időben az óceán is látszik.
Délután megnézzük a látványos Csang Kaj-sek emlékcsarnokot és múzeumot, mely egy szép parkban található. Itt épült meg a Tajvani Nemzeti Színház és a Nemzeti Koncertterem is. Csang Kaj-sek Kína első számú vezetője volt az 1949-es kommunista hatalomátvételig, ezután követőivel Tajvanra menekült, és 1975-ben bekövetkezett haláláig Tajvan diktatórikus módszerekkel kormányzó elnöke volt. Az ő uralma alatt indult Tajvan szigete rendkívül gyors gazdasági fejlődésnek.
Az autóbuszos városnézés vége felé még meglátogatjuk a Longshan-templomot is, mely az egyik legszebb, legművészibb templom Tajpejben.
7. nap: Yehliu Geopark, Jiufen (az aranyásók városa), Shifen-vízesés, Shifen (lampion eregetés)
Ezen a napon Tajpej környékének legérdekesebb látnivalóival ismerkedünk. Először a Yehliu Geoparkba utazunk, mely tulajdonképpen egy óceánba nyúló keskeny félszigetet foglal el. A park egészen különleges sziklaformációi kiváló fotótémát jelentenek a turistáknak. Egyes szikláknak nevet is adtak, láthatunk majd „gyertyákat”, „gombákat”, „mesecipőt”, „méhsejtet” stb., de a legismertebb szikla a „királynő feje”, mely a híres ókori egyiptomi királyné, Nefertiti mellszobrára emlékeztet.
A következő programunk az egykori aranyásó város, Jiufen. A hegyoldalba épült település pazar fekvésével, ódon házaival, hangulatos utcáival, teaházaival, éttermeivel, számtalan kis boltjával a tajpejiek kedvenc kirándulóhelye. A városka több pontjáról nagyszerű panoráma nyílik az észak-tajvani partvidékre.
Délután megnézzük a festői Shifen-vízesést, amely 40 méteres szélességével Tajvan legszélesebb vízesése. Végül a közeli Shifen városka főutcáján utasaink is részesei lehetnek egy kínai hagyománynak, a kívánságlámpások reptetésének. A személyes kívánságokkal ellátott repülő lámpások eredete sok száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, és eredetileg katonai, majd családi üzenetek továbbítására használták.
8. nap: Sun Moon-tó (teaültetvény, Formosa Bennszülött Kulturális Falu)
Utazás Tajvan középső részének turisztikai központjába, a különleges alakú Sun Moon-tóhoz (Nap Hold-tó). A gyönyörű fekvésű tavat minden oldalról hegyek veszik körül, körülötte számos szálloda és nevezetesség található. Odafelé megálló egy teaültetvénynél, ahol a tea termesztésével és feldolgozásával ismerkedhetünk.
A nap hátralevő részét a szép fekvésű Formosa Bennszülött Kulturális Faluban töltjük, amely amellett, hogy bemutatja Tajvan őslakosainak hagyományos építészetét és kultúráját, egy látványos szórakoztató park is. Szállás az egyik tóparti üdülőhelyen (2 éj).
9. nap: Sun Moon-tó (sétahajózás, Cien pagoda, Szent Szerzetes szentélye, Wenwu-templom), Központi Hegylánc (Cingjing Skywalk és Farm)
Délelőtt először egy rövid hajókirándulást teszünk a tavon, majd lehetőség a Cien pagoda felkeresésére, amelyet Csang Kaj-sek építtetett az édesanyja tiszteletére. Már a pagoda első szintjéről is nagyszerű kilátás nyílik a tóra, a tó menti üdülőhelyekre és a környező hegyekre. Ezt követően a Szent Szerzetes szentélyét nézzük meg.
A tó körül található nevezetességek közül az egyik leglátványosabb a tó fölé emelkedő Wenwu-templom, amelyet szintén megtekintünk.
Délután kirándulás a Központi Hegylánc területére szép hegyi útvonalon. Utunk végpontja a 2017-ben átadott Cingjing Skywalk. A fák fölé épített, 1200 méter hosszú turistaút mozgássérültek számára is járható, gyönyörű panoráma nyílik innen a környező hegyvilágra. Miután meglátogattuk a közeli farmot is, a nap végére visszatérünk a Sun Moon-tónál található szállodába.
10. nap: Fo Guang Shan kolostor és Buddha Emlékközpont, Kaohsiung
Továbbutazás délnyugati irányba, Kaohsiung felé. Először a Fo Guang Shan Buddha Emlékközpontot keressük fel. Az utóbbi évtizedekben épült pompás épületegyütteshez tartozik többek között nyolc pagoda, egy óriási Buddha szobor kilátóterasszal, egy plázaszerű bevásárlóközpont stb. A komplexumban érdekes múzeumok, gyönyörű szentélyek, rangos művészeti alkotások is találhatóak. A legszebb szentélyben őrzik a buddhizmus egyik legértékesebb ereklyéjét, Buddha fogát.
Ezt követően ismerkedés Kaohsiunggal, amely Tajvan legnagyobb kikötővárosa és egyben második legnagyobb városa. Az egykor szürke iparvárost mára vonzó és modern várossá alakították át. Leglátogatottabb helye, a Lotus Pond nevű tó, melyet mintegy húsz látványos díszítésű templom és pagoda vesz körül. A tóba benyúló Sárkány és Tigris pagodákat a velük átellenben álló szentély bővítéseként építették az 1960-as években, és állítólag a jó szerencse érdekében a sárkány felől kell belépni, és a tigris felé elhagyni azokat. A tó környékének megtekintése után Kaohsiung egészen különleges művészeti negyedében időzünk (Pier-2 Művészeti Negyed – látványos, modern szobrok; feje tetején álló ház; galériák; üzletek; éttermek; kávézók). Szállás Kaohsiungban (1 éj).
11. nap: Tainan (Anping, Chimei Múzeum), szuperexpressz Tajpejbe
Utazás a közeli Tainanba, amely Tajvan régi fővárosa és első jelentősebb települése volt. Kínából áttelepülők alapították, majd az 1600-as években a hollandok gyarmatosították. Tajvan szigetén sehol máshol nincs annyi történelmi emlék, mint ebben a városban. Mindamellett a mai belvárosban a látnivalók nem annyira különlegesek, így azt programunk nem érinti.
Először Tainan régi negyedével, Anpinggal ismerkedünk. Megnézzük a hollandok által épített erődöt (Fort Zeelandia) és annak múzeumát, majd egy gazdag angol kereskedőnek a házát. A házhoz tartozó egykori raktárépület különlegessége, hogy egy hatalmas fának a gyökerei gyakorlatilag teljesen benőtték a házat.
Ezt követően még marad egy kis szabadidő vásárlásra, nézelődésre a Yanping utcában. Ez a nagyon keskeny, sikátorszerű, árusokkal teli sétálóutca állítólag Tajvan legrégibb utcája.
Délután a Tainan melletti Chimei múzeumot keressük fel. Egy gyönyörű parkban áll a 2014-ben átadott neoklasszicista stílusú épületegyüttes, a benne lévő múzeum sokak szerint az egyik legkiválóbb Kelet-Ázsiában. A nem túl nagy, de nagyon látványos formában bemutatott gyűjtemények a következő témák szerint vannak felosztva: történelmi fegyverek, hangszerek, Földünk állatvilága, európai festészet és szobrászat.
A múzeum meglátogatása után autóbuszos transzfer a vasútállomásra, elutazás az egyes szakaszokon 300 km/órás sebességgel száguldó szuperexpresszel a tajpeji repülőtérre, ahonnan késő este egyszeri átszállással utazunk Budapestre.
12. nap:
Érkezés a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre a reggeli órákban.
7. éve a Fehérvár Travel kínálatában